Sprzątanie świata – Czysty Smardzów

Smardzów posprzątany !!!
„Sprzątanie świata – Czysty Smardzów” –
wspólna lekcja poszanowania środowiska

Nie wszyscy wiedzą, że akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
Od dłuższego czasu Smardzów boryka się z podrzucanymi śmieciami na okoliczne pola, drogi dojazdowe do pól, teren parku, cmentarza czy rowy wzdłuż głównej drogi biegnącej przez środek naszej wsi. Na pierwszym spotkaniu Rady Sołeckiej w dniu 14 marca zapadła decyzja KONIEC BEZSENSOWNEMU ZAŚMIECANIU NASZEJ WSI. Postanowiliśmy dołączyć do 40 mln. wolontariuszy i pokazać, że też zależy nam na poszanowaniu środowiska. Chcemy mieszkać w czystej wsi.
Dzień 23 marca 2019 r. stał się dla naszej wsi dniem przełomowym. Każdy, komu zależało na poprawie wizerunku naszej wsi, wziął się „do roboty”. Zebraliśmy się koło świetlicy, gdzie po podziale na grupy i ich liderów wyruszyliśmy sprzątnąć wytyczony obszar. W ramach 5-godzinnej akcji posprzątane zostało boisko za świetlicą, pobocza drogi nr 8 wraz z przynależnymi rowami, park w pobliżu stacji BP, pobocza wzdłuż drogi „na oczyszczalnię”, teren wokół byłego cmentarza oraz drogi osiedlowe. Na tytuł WIELKIEGO SERCA SMARDZOWIAKA zasłużyli: Yulija i Justyna Wojtarowicz, Anna Hanzel, Paweł Cieślak, AS Dyduła, Iwona i Błażej Bilak, Bartek i Kamil Stanisławczyk, Marcel Marciszewski, Łukasz Pawlak, Wiktoria Furman, Henryk Staroń, Leszek Staroń, Magdalena, Michał i Bartłomiej Sabat, Bartłomiej Leśniak, Adrian Obiegły, Arkadiusz Kumejko z córką, Elżbieta, Monika i Janusz Horynieccy, Katarzyna Cieślak, Krzysztof Kłodnicki, Jan Wójcik, Anna Kras, Kazimierz Staroń, Mirosław Hold, Łukasz Rachel, Henryk Podobiński, p.Halinka ze swoim wnuczkiem Igorkiem – nowi, najmłodsi mieszkańcy Smardzowa. Nie zapominamy również o tych, którzy włączyli się w akcję, deklarując, że zadbają o wizerunek i posprzątają wokół swoich domów – p.Elżbieta Staroń z rodziną oraz p.Salikowie i p.Bartoszewiczowie. Składamy podziękowanie na ręce ks.Proboszcza Ryszarda Filozofa, który poparł naszą inicjatywę i otoczył nas modlitewnym wsparciem.
Dziękujemy również tym osobom, którzy wspierali akcję sprzątania Smardzowa oglądając sprzątających zza firanki, czy podwórka. Mamy nadzieję, że Ci, którzy twierdzą, że w Smardzowie nic się nie dzieje uczestniczą w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w zajęciach zwiększających świadomość dbania o środowisko i kształtujących właściwe postawy obywatelskie i kiedyś dorosną do decyzji, że wspólnie razem „można więcej”.
Wydarzenie „Sprzątanie świata – Czysty Smardzów” nie był jednorazową zbiórką śmieci. Celem nadrzędnym tej inicjatywy było to, by pozostał długotrwały efekt, który zaowocuje na przyszłość świadomością, że: „nie wyrzucę bezsensownie papierka, byle gdzie butelki jeśli dwa kroki dalej stoi kosz na śmieci”.
Pamiętajmy, że chodzi o to, by pokochać swój najmniejszy skrawek Ziemi, tak po prostu, dając przykład w czynach innym, którzy potrzebują przykładów do naśladowania.
CZYSTY SMARDZÓW = WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Sołtys sołectwa Smardzów
Agnieszka Podobińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *